#KEyC8

Mam obsesje na punkcie zapałek. Uwielbiam je kupować, wąchać jak są jeszcze nowe i później, jak są wypalone i ułożone w pudełeczku. Poza tym zjadam wypalone główki. Według mnie mają słony smak i bardzo przyjemnie chrupią. Nie pamiętam jak się to zaczęło, było to 3 lata temu, najpierw wypalałam kilka zapałek na tydzień. Szybko zauważyłam, że wdychanie oparów z zapalających się zapałek powoduje ból głowy i zrezygnowałam z tego, chociaż uwielbiam ten zapach (swoją drogą lubię też zapach gazu, ale z wiadomych przyczyn staram się celowo nie wdychać).

Wszystko zmieniło się, kiedy przeprowadziłam się do kawalerki (wcześniej mieszkałam w mieszkaniu z dwiema współlokatorkami) i nie musiałam ukrywać mojej obsesji, która swoją drogą bardzo mnie wstydzi. Zaczęłam jeść więcej wypalonych główek od zapałek, zrobiłam coś w rodzaju stojaka na te zapałki z metalowej części świeczki zapachowej, której wosk wydrążyłam. Mogły zmieścić się tam zapałki z 4-5 paczek, które podpalałam nad włączonym okapem w kuchni.

Zorientowałam się, że mam objawy picy. Szukałam innych ludzi w internecie, którzy mają tak samo jak ja, ale ze zdziwieniem muszę stwierdzić, że nikogo nie odkryłam. Szukałam też syndromów chorób, jakie może wywołać takie jedzenie, ale o tym też cicho. Ciężko stwierdzić, ile zjadłam tych główek w ciągu 3 lat. Głód na te zapałki pojawia się codziennie, ale nasycam się 1-2 razy w tygodniu. W najgorszym momencie zjadałam 40 paczek zapałek w tygodniu. Od pół roku ograniczam się, ale wciąż to robię.

Najdziwniejsze, że do tej pory nic mi nie jest. Nie skarżę się na bóle i niewydolności, bardzo rzadko boli mnie głowa. Wiem jednak, że może tak się stać, że nagle wszystko przestanie działać jak należy i poniosę jakieś skutki.

Jak pisałam, wstydzę się okropnie. Tak bardzo, że nie jestem w stanie powiedzieć nikomu znajomemu o tym. Chciałabym się wybrać do lekarza, ale właściwie nie wiem, do kogo się zwrócić. Psycholog czy dietetyk? Moja przypadłość wydaje mi się być niszowa i boję się, że po prostu usłyszę, żeby się hamować, jak ze stosowaniem zwykłej diety. Odżywiam się normalnie, lubię jeść, ale potrafię sobie odmówić czegoś, jeśli uważam, że przytyłam. Jedzenie posiłków jest dla mnie zupełnie czymś innym niż jedzenie zapałek, bo w tym drugim przypadku jak długi czas "jestem na głodzie", zaczynam nerwowo gryźć policzki od środka i zdzierać skórki na ustach oraz nadmiernie się ślinić na myśl o zapałkach. Mam też wyrzuty sumienia, a mimo to nie mogę przestać. Wie ktoś, co mogłoby mi pomóc?
derp Odpowiedz

Też lubię od czasu do czasu jeść spalone główki od zapałek. Czasami niespaloną jeszcze siarkę też ogryzę. Dziwactwo, ale wyjątkowo rzadko praktykowane, więc raczej niegroźne.
Jeśli chodzi o łaknienie spaczone (bo tak po polsku nazywa się pica), to może ono być - o czym zwykle wspominam pod takimi wyznaniami - objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza. Zwykłą morfologię sobie na początek zrób.

To dziwne, ale niespalone zapałki są dla mnie ohydne i zawsze staram się, żeby były idealnie spalone.

Feniks06

Memiczna, może dobrym wyborem by był psycholog specjalizujący się w jakichś nerwicach bądź nałogach. Być może jedzenie zapałek nie jest skutkiem a objawem.

gadekONO

A może by tak słonymi paluszkami zastąpić zapałki? Też chrupią. I też są słone 🤷🏻‍♀️

Feniks06, nie znam żadnego takiego w mojej okolicy. Mieszkam w mieście, które samo w sobie jest zaściankowe i jedyną opcją byłby wyjazd do Warszawy, żeby tam ewentualnie poszukać specjalisty. Ale musiałabym poświęcić na to cały dzień, a nie mogę.

gadekONO, smak zapałek jest nieporównywalny do niczego co jadłam. Ale dzięki :)

GwiezdnyPenetrator

Az bym sprobowala, ale boje sie ze tez sie wciagne XD

Akimaki Odpowiedz

Ośrodek leczenia uzależnień.

Costamcos Odpowiedz

Przebadaj się dokładnie, bo możliwe że nasz jakieś niedobory albo pasożyty. Moja znajoma wpierdzielala kiedyś pety i okazało się,że ma owsiki. Albo terapia i dokopanie się skąd to się wzięło

Też tak myślałam, bo miałam kiedyś anemię (wtedy jeszcze nie jadłam zapałek). Robiłam ostatnio badania krwi i były w normie. Pasożytów też raczej nie mam, bo nie dostrzegam żadnych objawów, jakie temu towarzyszą. Boję się zrobić badania kału, bo nie wiem, czy wykaże, co jem dodatkowo. W ogóle nie wiem, czy te zapałki są w jakiś sposób przeze mnie trawione. Z drugiej strony ich nie widzę, ale w sumie do żołądka trafiają już starte na proch.

Costamcos

Nie boisz się jeść tylu zapałek ale boisz się badań? Fuck logic:D nie obawiaj się,lekarzom nic do tego (nie wiem też czy coś takiego jak dieta w ogóle może wyjść w kale?), w najgorszym z Twoich snow mogliby co najwyżej zaproponować wybranie się do terapeuty. Tak czy inaczej w grę wchodzi Twoje zdrowie więc trzymam kciuki za przełamanie bariery wstydu ;) Lekarze zresztą niejedno już widzieli

derp

Nie bój się. Żeby coś takiego znaleźć, trzeba by tego szukać. Badanie kału na pasożyty polega na oglądaniu pod mikroskopem i poszukiwaniu samych robaków albo ich charakterystycznych jaj. Nikt nie będzie tam szukał popiołu (czy jakkolwiek by tego nie nazwać) ze spalonych zapałek :)

Ohwellson Odpowiedz

Dziewczynka z zapalkami!

Bulwaogrodowa

@Ohwellson już bez. Zjadła.

Tayla

Pamietam jak dziadek czytal mi ta bajke. Zawsze plakalam :(

ProfaneExistence Odpowiedz

w końcu prawdziwe anonimowe :v

PoraNaPiwo Odpowiedz

Jak lubisz ten zapach, to idź na rekonstrukcje bitwy z xvii, albo xviii wieku. Nie ma nic przyjemniejszego niż zapach spalonego prochu, który jest podobny do tego od zapałek. (Siarka)

szareokno Odpowiedz

Przeczytałam sobie o picy na wikipedii i jako przykład jak byk stoi tam ssanie zapałek.

Ale to nie to samo. Nie potrafię ssać zapałek, ani jeść ich "na surowo", bo takie są tak samo atrakcyjne jak nieugotowane mięso.

Olexustrue Odpowiedz

Łaknienie spaczone.

KaskaDupaska Odpowiedz

Kup sobie węgiel drzewny :-) to taka trochę większa, spalona główka zapałki.

To nie to samo. Węgiel składa się z innych elementów i nie jest tak słony jak zapałki. Wolałabym też nie podsycać mojej dolegliwości nowymi pomysłami :)

KaskaDupaska

Nie gadaj, że próbowałaś 😎

nata Odpowiedz

Psychiatra. Łaknienie spaczone to zaburzenie psychiczne.

Zobacz więcej komentarzy (11)
Dodaj anonimowe wyznanie